خدمات عایق کاری, مقالات

آب بندی چاله آسانسور

آب بندی چاله آسانسور
آب بندی چاله آسانسور

آب بندی چاله آسانسور

آب بندی چاله آسانسور دارای اهمیت بالایی است زیرا  تأسیسات برقی در این نقاط می باشد و برق همواره در مجاورت با آب بسیار خطرساز است.

نفوذ آب به داخل چاله آسانسور باعث آسیب دیدن تجهیزات مکانیکی و الکتریکی و همچنین تخریب و فرسایش دیواره آسانسور می‌شود ؛ آسیب دیدن تجهیزات و دیواره آسانسور علاوه بر تحمیل هزینه‌های زیاد ممکن است تلفات انسانی نیز در پی داشته باشد.

بهترین روش آب بندی و عایق کاری چاله آسانسور در زمان بتن ریزی است؛ اما اگر بعد از ساخت ساختمان در چاله آسانسور آب جمع شود، به وسیله عایق های رطوبتی فشار منفی چاله اسانسور آب‌بند می شود.

جمع شدن آب در چاله آسانسور

از آنجا که چاله‌های آسانسور در سطوح پایین واقع شده‌اند، معمولا در ترازهایی پایین‌تر از سطح آب زیرزمینی می‌باشند و زودتر و شدیدتر از سایر دیواره‌ها و سطوح دچار آسیب‌های ناشی از نفوذ و نشت آب می‌شوند؛

آب‌بندی چاله‌های آسانسور در زمانی که دیواره ها دارای نشتی باشد بسیار سخت و زمان‌بر است .

آب بندی فشار منفی

زمانی که هیچ راهکاری برای آب بندی از داخل سازه بتنی و یا امکان تخلیه مخزن بتنی یا فاضلاب جهت ترمیم و آب‌بندی از داخل و در فشار مثبت آب وجود ندارد، می‌توان از روش‌های آب‌بندی بتن در فشار منفی استفاده نمود . بوسیله پوشش‌های نفوذگر کریستال شونده پودری یا پوشش های پایه معدنی_پلیمری مخصوص انجام می گیرد. تجربه نشان داده است، آب‌بند کننده‌های پایه معدنی اصلاح شده با پلیمر به دلیل سازگاری بالایی که با بتن زیرین دارند، مناسب‌ترین عایق برای چاله‌ی آسانسور می باشد.

آب بندی چاله آسانسور

تخلیه آب چاله آسانسور

ابتدا باید کل آب موجود در چاله آسانسور خشک شود که برای این کار از پمپ استفاده می شود و مانع ورود آب از دیواره و کف چاله به داخل آن میشود برای این کار از مواد مخصوص خشک کننده سطح بتن استفاده می شود.

عایق کاری چاله آسانسور

در مرحله بعد با توجه به اینکه آب وارد چاله نشده سطح بتن و چاله آسانسور خشک است و زمان کافی برای استفاده از مواد آب بندی چاله آسانسور وجود دارد و از مواد مقاوم کننده و یا تثبیت کننده استفاده می شود تا به طور کلی از ورود آب به داخل چاله آسانسور جلوگیری شود.

آموزش آب بندی چاله آسانسور

1.ابتدا نقاطی که آب از آنها خارج میشود را پیدا میکنیم و اطراف آن‌ را پاک می کنیم و بعد پودر آنی گیر را به صورت خمیری شکل درست کرده و روی نقاطی که آب از آن خارج می شود اجرا می‌کنیم؛ بعد از یک دقیقه ملات خشک شده و نشت آب قطع می شود.

2.پس از آن که نفوذ آب قطع شد پودر کریستال شونده را با آب مخلوط می کنیم تا به حالت دوغابی شکل در بیاید و روی تمام دیوار و کف اجرا می کنیم ؛ این پودر دو تا سه میلی متر به داخل بتن نفوذ کرده و جلوی نفوذ آب را در بتن می گیرد.

3.این محصول طول عمر بالایی دارد و پس از آب بندی سطحی که اجرا می شود هیچگونه نفوذ آبی ندارد.

4.این محصول برای چاله‌های اسانسور، طبقات منفی، مخازن آب، کانال های انتقال آب و تونل ها مناسب میشود .

با توجه به اساس سیستم آب بندی چاله آسانسور , ترجیح بر این است، در ابتدای کار که آب آزاد در دیواره ها و کف وجود ندارد و بتن تازه میباشد  عایق کاری چاله آسانسورانجام گردد, زیرا اگر همزمان با نشت آب به داخل چاله آسانسور آب بندی انجام گردد، هزینه آب بندی چاله آسانسور بین 8 تا 10 برابر هزینه آن در زمان خشک بودن است .

برای دریافت مشاوره و استفاده از حدمات ما با کارشناسان آماتیس شیمی در ارتباط باشید.

برای ارتباط با مشاوران ما می‌توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۰۲۱۲۲۲۹۹۲۲۳

۰۹۱۲۰۶۲۳۳۱۵

 

اینستاگرام شرکت آماتیس : Amatisshimi

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.